Федерация альпинизма и скалолазания Украины

Информация


Валентина Олександрівна Маренич - головний тренер штатної збірної зі скелелазіння

Заслужений тренер України, головний тренер штатної збірної команди зі скелелазіння, голова тренерської ради зі скелелазіння ФАіСУ, Валентина Олександрівна Маренич  відповідає на гарячі питання: як фінансуються спортсмени, чи готова збірна до майбутніх Олімпійських Ігор, коли проводитимуть світові старти в Україні, та багато інших важливих тем.
 
 
Поточний рік з’явився стартом підготовки до майбутніх міжнародних визначних подій у скелелазінні: Олімпійські Ігри  2020 у Токіо, Японія, Всесвітні Ігри у 2021 році в Бірмінгемі, США, Олімпійські Ігри 2024 у Парижі, Франція. Чи готова українська збірна до цього виклику?
 
Так, на сьогодні згідно з нормативами Міністерству молоді та спорту України (далі ММСУ), Федерацією визначено склад кандидатів на участь в Олімпійських Іграх 2020 у Токіо, Всесвітніх Іграх 2021 у Бірмінгемі, Олімпійських Іграх  2024 у Парижі.
Це провідні спортсмени, які тренуються у багатоборці або у швидкості:
1. Євгенія Казбекова
2. Ніка Потапова
3. Федір Самойлов
4. Даниїл Болдирєв
5. Костянтин Павленко
 
За Женю Казбекову тримаємо кулаки – з 29 листопада по 1 грудня в Тулузі (Франція) проходитиме фінал Кубку Світу з багатоборства, де будуть розіграно по шість ліцензій (чоловіки та жінки) на Олімпійські Ігри 2020.
 
На нашій сторінці ми регулярно пишемо про участь національної збірної зі скелелазіння у різних змаганнях. Взагалі, Ваші спортсмени бувають вдома? Таке враження, що вони весь час знаходяться на зборах або на змаганнях.
 
Звісно, бувають, але малувато. Графік тренувальних зборів і міжнародних змагань дуже щільний. Особливо влітку. За 3 місяця провідний спортсмен може бути вдома не більше 20 днів. 
Скелелазіння – це вже професійний спорт. Щоб досягти значних результатів спортсмен повинен весь час тренуватися і тримати себе у формі.
 
В наступному році пройде останній відбірковий етап для отримання ліцензій на Олімпійські Ігри 2020це Чемпіонат Європи у Москві. Чи планують туди їхати наші спортсмени?
 
Так, планують. Є реальні шанси вибороти або додатково отримати ліцензії і ми маємо використовувати ці шанси. 
Там ліцензію отримають тільки чемпіони Європи. Але беручи до уваги, що значна кількість провідних спортсменів вже отримала ліцензії і вони просто випадуть з боротьби, шанси отримати ліценції є, і вони значні.
 
Часу мало. Попереду ще великий обсяг роботи, спортсмени мають значний досвід участі у змаганнях такого рівня, провели дуже багато часу на тренуваннях на європейських тренувальних стендах . Але ще треба багато виконати роботи й спортсменам, й тренерам до чемпіонату. 
Тренерською радою визначені конкретні задачі і складений чіткий план підготовки. В наступному році для підготовки збірної заплановано проведення 3 великих навчально-тренувальних зборів.
Збірна має працювати як єдиний загальний механізм. Розбалансованість команди, міністерства, НОКа та федерації можуть негативно вплинути на результати виступу команди. 
 
Для якісної підготовки спортсменів необхідні спортивні бази. Нема таємниці, що зараз будь-який український топ-спортсмен більше часу проводить на тренуваннях за кордоном. Якось буде змінюватись ситуація?
 
Це питання було і є постійно в полі зору керівництва федерації. 
За декілька останніх років закупили велику кількість зачіпок провідних європейських брендів і тепер федерація є найбільший власник зачіпок в Україні. Були придбані  3 ліцензійні авто страховки для траси на швидкість та таймер часу. У планах на наступний рік придбання еталонної стінки на швидкість.
 
З попереднім керівництвом ММСУ обговорювали можливість облаштування спортивної бази на швидкість на олімпійські базі у  Конча-Заспі. Зараз, наскільки мені відомо, вже є попередня домовленість з новим керівництвом.
Більш того, в планах федерації на наступний рік реконструкція 3-х баз, що існують і будівництво нової бази для тренування трудності та болдерингу. 
Всі ці  питання дуже складні і розраховані не на один рік. Робота в цьому напрямку тривалий час ведеться, нестабільна політична ситуація вносить свої корективи, але сподіваюся, в наступному році вже деякі проекти будуть запущені.
 
Медичне обслуговування збірної команди, дослідження стану здоров’я спортсменів, й всі питання з цим пов’язанні, як справи в цьому напрямку? Чи будуть зміни?
 
Це злободенне питання. Ми знаходимось в системі ММСУ. Питання медичного забезпечення команд намагались вирішити декілька керівників міністерства. Це питання системне, сама федерація наодинці це не вирішить. Одноразово взяти на змагання лікаря - не є проблема. Ми запланували залучення декількох лікарів в наступному році на збори, які будуть проходити в Україні. Якщо лікар підійде команді, то будемо його залучати на виїзди за кордон. Але цілісної системи немає, скажімо, як це вирішено в інших країнах.
 
 
Збірна команда отримує підтримку зі спортивних шкіл?
 
Чим далі, тим більш збільшується кордон між професійним скелелазінням та любительським. 
Усі збірники  на сьогодні це, як правило, вихідці зі спортивних шкіл та клубів, але ніяк не комерційних стендів. 
В питанні підготовки збірної команди України  на національному рівні ,ФАіСУ займається питаннями національної збірної, але місцеві школи та клуби, з яких повинна збірна команда України брати «підпитку», знаходяться на балансі областей та районів. 
Система працює у кожної окремо взятої області чи регіоні по-своєму. 
Велику роль грає присутність на місцях відданих своєї справ тренерів та керівників і умінню їх співпрацювати з місцевим керівництвом.
 
Ви штатний працівник міністерства?
 
Так, я головний тренер збірної команди України. Скелелазіння стало Олімпійським видом, навантаження збільшилось у рази. Це щоденна праця, яка потребує багато часу та багато досвіду. За останні 3-4 роки обсяг питань, які приходиться вирішувати збільшились в рази. 
Скажу більше, що те навантаження, яке зараз знаходиться на фахівцях федерації занад-то велике. Інколи робота між фахівцями починаеться о 7-й годині ранку і останні спілкування закінчуються глибоко ввечері. Поняття вихідних просто не існує.
В  інших федераціях цей об’єм, який зараз ми витримуємо, робить набагато більше працівників. 
 
То що, планується добір працівників?
 
Це питання постійно порушується і на рівні федерації, і на рівні міністерства.
Мені відомо, що зараз ведуться перемовини з керівництвом міністерства про розширення складу штатних працівників у скелелазінні. 
Думаю, в наступному році це питання вирішиться й буде працюватися трохи легше.
 
Є інформація, що Україна в наступному році прийматиме Кубок Європи у видах швидкість та болдеринг. Це так?
 
Так, керівництво федерації виконало великий обсяг роботи в цьому питанні. Є рішення європейської федерації. Зараз іде процес узгодження з міністерством. Ця подія для українського скелелазіння безцінна!
Скажу навіть більше: у 2021 році Україна має прийняти Кубок Світу з болдерингу, а у 2022 році Чемпіонат Світу серед студентів у чотирьох видах: болдеринг, трудність, швидкість та багатоборство. Про цю останню подію зараз йдуть перемовини. Якщо Україні нададуть це право, я впевнена, що наша команда зможе гідно прийняти міжнародні старти.
 
З відкритих джерел відомо, що фінансування скелелазіння збільшилось за останні шість років у 15 раз!
 
Ну, воно збільшилося не само по собі. Міністерство просто так гроші на спорт не виділяє: процес збільшення фінансування виходив як наслідок досягнень спортсменів з одної сторони та у зв'язку з новими вимогами до скелелазіння як до олімпійського виду, з іншої сторони.
Цього року українські спортсмени взяли участь у 28 міжнародних стартах. Було проведено 17 навчально-тренувальних зборів в Україні та за межами.
Для такого обсягу заходів виділена сума просто копійки.
В цьому році федерація оплатила 92% всього складу учасників змагань (це мова про дорослу збірну).
Головні витрати спортсменів в процесі поїздки (проживання, дорога і добові) в 9 випадках з 10 фінансувалася.
Вперше за всю історію було оплачено 22 учасники молодіжного чемпіонату світу в Арко, Італія. Не в повному обсязі, але ця допомога дозволила взяти участь у навчально-тренувальному зборі та змаганнях більшій кількості спортсменів. 
Вся збірна команда, яка брала участь в чемпіонаті світу в Японії, була профінансована, включаючи тренера. Знову таки, не всі в повному обсязі, але переліт був оплачений всім.
 
Можна детальніше, скільки спортсменів фінансувалось, скажемо на участь в міжнародних змаганнях?
 
Ця інформація відкрита: на сайті міністерства всі накази викладені, будь-яка людина може переглянути цю інформацію. Дивимось:
• Кубок світу, болдеринг, Швейцарія - брало участь 10 спортсменів. профінансовано 6.
• Кубок світу, швидкість та болдеринг, Китай, травень, брало участь 6 спортсменів з них профінансовано 5.
• Другий Кубок світу, швидкість та болдеринг, Китай – брали участь 6 спортсменів, з яких 5 були профінансовані.
• Кубок світу в Мюнхені, болдеринг- брали участь 8 спортсменів, профінансовано 4
• Кубок світу, трудність і швидкість, м Вілларс, Швейцарія - вся команда в складі 9 осіб була профінансована.
• Кубок світу, трудність і швидкість, м Шамоні, Франція - вся команда в складі 10 осіб була профінансована.
• Кубок світу, складність, м Бріансон, Франція - всі учасники змагань, 3 людини, були профінансовані.
• Чемпіонат світу, Японія, кількість учасників 7. Всі учасники були профінансовані.
• Чемпіонат Європи, болдеринг, м Закопане, Польща - брали участь 8 осіб, профінансовані 7 учасників.
• Кубок світу, трудність, м Крани, Словенія, брало участь 4 учасники, все профінансовані.
• Чемпіонат Європи, трудність, швидкість. Брала участь 11 осіб. Вся команда профінансована.
• Кубок світу, м Сяминь, Китай. Кількість учасників 8. Вся команда профінансована.
• Останні змагання в Японії Кубок світу у трудності, бере участь 6 осіб. Вся команда профінансована.
Разом: у дорослих заходах брало участь 95 учасників, з яких 84 було профінансовано. Це біля 90%.
 
А результати?
 
5 нагород в чемпіонській серії – 3 золота, 2 срібла. Це по-перше. 
 По друге, на цих стартах ми випробували молодь. Якщо їх результати проєктувати на молодіжні старти, то українську команду чекає гарне спортивне майбутнє. 
ТОП спортсмен не створюється за 1-2 дні. Це роки напруженої підготовки.
Збірна за останні 2-3 роки вперше за історію складає довгострокові плани і готує спортсменів з прикидкою на 3-4 роки наперед. 
 
Комунікація з міністерством, міжнародної та європейською федераціями, НОКом, Спортивним комітетом України, різні семінари, конференції, зустрічі, наради. Це забирає час?
 
У федерації зі скелелазіння зараз працює добре узгоджена команда. Все що ви переказали – це щоденна праця. Нічого не можна перенести на потім: відсутність рішення хоч по одному з питань з будь-якою вищевказаною структурою потягне за собою наслідки для команди.
Згідно з календарем в поточному році пройшло 59 подій. Це більш ніж по 4 події у місяць. Влітку цифра доходила до 7-10 подій на місяць. 
Кожен захід це пакет документів, логістика, план, звіти. Треба розуміти як підготувати ці папери, все прорахувати, перевірити. Технічного хлопчика чи дівчинку тут не посадиш. 
Треба розуміння всіх нюансів, тонкощів. Тим більше, що правила в ММСУ змінюються по два рази на місяць, кожний пакет документів, як новий твір. Якщо щось буде не так - наказ не підпишуть, збір зірвано, спортсмени поїхали без грошей або зовсім не уїхали. 
Тільки китайські, японські та англійські візи коштували купу нервів.
IFSC теж «радує» нововведеннями: влітку ледве не кожний тиждень приходили уточнення, запити, пов’язані з Олімпійськими Іграми. 
Навіть страшно подумати, що чекає федерацію в олімпійський рік.
 
Як укомплектована команда технічно?
 
Завдяки спільній роботі федерації з ММСУ вдалося закупити за останні 3 роки одяг та інвентар. Такої можливості не було останніх 10 років. 
Більш того, зараз федерація веде переговори з 3-ма міжнародними брендами для укомплектування збірної команди України. 
Сподіваюся, вони завершаться позитивно і команда буде укомплектована одегом та спорядженням в наступному році повністю.
 
Наприкінці цього року звітно-виборча конференція. Що Ви від неї чекаєте?
 
Чекаю, що прийдуть спеціалісти. Зараз скелелазіння це спорт високих досягнень. Він принципово інший. Кожний олімпійський вид спорту шукає спеціалістів. Це зрозуміло: якщо прийдуть дилетанти, все може загальмувати та багато проєктів можуть закінчитись. 
Питань багато, й ці питання системні, "шапками" не закидати. Потім доведеться все відновлювати, а це знов час й колосальні зусилля. Тому нові люди, які прийдуть, мають бути «в темі». Саме глибоко в темі, не теоретикам, а практиками. Вони мають не тільки розповідати що робити та як, а й знати як це зробити, мати досвід, взяти на себе важкий тягар відповідальності за збірну команду України.
Питань багато, треба міцна команда. 
 
Зараз у скелелазінні працює команда технократів (фахівців), але вона, на жаль, не чисельна. Хотілося б, щоб конференція влила в команду нових молодих зацікавлених фахівців. 
Впевнена, що такі є.
 
 
 
 
 
 
Добавлено: 31.10.2019