Федерация альпинизма и скалолазания Украины

Информация


Про скелелазіння в олімпійському форматі

Поки склалась невелика пауза у змаганнях, як міжнародних, так й українських, пропонуємо переклад статті про скелелазіння в олімпійському форматі з сайту міжнародного олімпійського комітету. Оригінал знаходиться за посиланням https://www.olympic.org/news/from-doha-to-tokyo-onward-and-upward-for-sport-climbing
 
Перші Всесвітні Пляжні Ігри, які відбулись у Катарі, у жовтні цього року, показали світу що таке спортивне скелелазіння, яке стане дебютним у 2020 році у Токіо. олімпійські Ігри у Токіо будуть включать три скелелазні дисципліни: болдеринг, швидкість та трудність. Чемпіонка світу у болдерингу у 2016 році, швейцарська атлетка Петра Клінгер ділиться думками про спортивне скелелазіння.
 
 
На Всесвітніх Пляжних Іграх у Катарі обидві золоті нагороди (серед жінок та серед чоловіків) завоювали японські спортсмени: Міхо Нонака та Каі Нарада. Це знов підкреслює масштаби спортивних амбіцій Японії перед дебютною появою скелелазіння на Олімпійських Іграх. «Вони хороші спортсмени, це точно. Але вони не є непереможні. Ми спробуємо натиснути» - каже Петра Клінгер, яка завоювала у Катарі друге місце.
 
Олімпійська мрія
 
На Олімпійських Іграх у Токіо 2020 скелелази розіграють дві золоті медалі одну серед жінок та одну серед чоловіків. 20 атлетів будуть змагатись у трьох дисциплінах. Петра Клінгер вже забронювала собі місце серед 20-ті після Чемпіонату Світу у Токіо в серпні цього року.
 
«Це дивовижно, це дає мені час на відновлення після стресового сезону»,- каже Петра. «Неймовірно, що я зможу взяти участь в Іграх. Я навіть про це не мріяла, коли починала лазити з батьками, бабусею й дідусем. Це вже потім стало метою. Це дивовижно».
 
Швидкість-болдеринг-трудність
 
Міжнародна федерація спортивного скелелазіння вирішила провести змагання у багатоборстві у всіх трьох дисциплінах. «Мені це ідеально підходить», - каже Клінгер. «Я завжди практикувала три дисципліни, бодай, найсильніша я у болдерингу. Взимку я займаюсь льодолазінням.
 
В Токіо на скелелазному стенді в Аомі, спортсмени будуть змагатись у швидкості, болдерингу та трудності, саме в такої послідовності. Кристоф Білон, який був технічним представником у Катарі на Всесвітніх Пляжних Іграх та планує бути на Олімпіаді у Токіо, надає пояснення:
 
Швидкість. Траси на швидкість завжди однакові на всіх змаганнях. Висота стін 15 метрів, кут нахилу 5 градусів, накручено біля 20 зачіпок. Світовий рекорд – 5,48 секунди у чоловіків, 6,99 секунди у жінок. Спортсмени біжать по стінці парно, на виліт..
 
Болдеринг. Стіни відносно не високі, на підлозі обов’язково знаходяться мати. Кут нахилу стін різний, до 30 градусів. Мета- залізти болдеринг за найменше число спроб. У атлетів є 5 хвилини у кваліфікації, та по 4 хвилини у півфіналах та фіналах. (Всього 4 болдеринга й на кожний відводиться 4 хвилини - примітка ред). Спортсмени не бачать маршрути заздалегідь. Кожний вирішує сам- як оптимально подолати болдеринг.
 
Трудність. Траса висотою 15 метрів,з важкими рухами. У атлета є тільки одна спроба. Мета- залізти якомога вище. У випадках однакових результатів спортсменів розкладають за часом хто швидше проліз. (у півфіналах та фіналах береться до уваги результат кваліфікації примітка ред).
 
Фінальний рейтинг змагань буде визначено множенням місць в кожної дисципліні. Наприклад, перше місце у швидкості, трете у болдерингу та п’яте у трудності означає: 1*3*5=15 балів. Так що спортсмени з найменшими балами будуть переможцями.
 
Пріоритет віддається Іграм
 
Для Петри Клінгер олімпійські Ігри зараз пріоритет номер один, хоча у 2019 році Петра почала кар'єру далеку від спорту. «Я почала працювати в авіакомпанії, приєдналась до їх маркетингової команди», розповідає Петра, яка має вищу освіту, та ступень в галузі спорту й психології в університеті Берна. «Вони розуміють, що в мене є спортивні зобов’язання, й допомагають мені побудувати робочий графік з урахуванням тренувань. Після Олімпіади почну більше уваги приділяти роботі. Мені важно мати цей подвійний проєкт – він допомагає мені доводити до ладу свій розум»
 
Добавлено: 05.11.2019